středa 16. února 2011

Spider-Man (Marvel Knights 1-12)


V následující recenzi se podíváme na přátelského Spider-Mana ze sousedství. Ačkoli patří mezi nejpopulárnější superhrdiny, jeho příběhy bývaly od druhé poloviny devadesátek spíše průměrné. Proto člověka  potěší, když se nějaký pořádný  objeví. Bavit se budeme o příběhu, který vycházel v řadě Mrvel Knights (dospělejší řada Marvelu) pod čísly 1-12. Spider-Mana si vzal do parády Mark Millar a dle mého stvořil jeden z nejlepších příběhů s tímto hrdinou.
                Příběh se odehrává v době Straczynského éry (= v době, v které u nás vychází Spidey od Crwe). a vše začíná pěkně zostra. Spider-Man je uprostřed bitvy s Green Goblinem a po řádné rubačce konečně triumfuje – Osborn je poražen a putuje do vězení. Jenže důvodů k oslavě Peter moc nemá – za pár dní se z telefonátu neznámého muže dozví, že teta May byla unesena. Spidey se začíná psychicky hroutit a hledá pomoc kde se dá (u Avengers, u šéfa podsvětí Owla, u X-Menů a dokonce zavítá i za Osbronem do vězení). Týdny plynou, únosce mlčí a situace se stává stále zoufalejší. Nemyslete si, že celou dobu sledujeme Spideyho fňukání (jak tomu bylo třeba v One More Day). Pavouček se rozhodně nenudí. Zaplete se do bitvy s Electrem/Vultrem, Jameson vyhlásí odměnu 5 milionů dollarů tomu, kdo odhalí Spideyho totožnost, po městě pobíhá zdrogovaný Doctor Octopus a řeší se problémy s novým Venomem.  Do toho pořád pátrá po své milované tetě… Prosě pořád se něco děje a na čtenáře se valí jedna akce za druhou.
                Jak jste si možná všimli, celá tahle sérii má 12 sešitů, což z ní dělá pořádný špalek (obvyklá délka bývá cca 6 sešitů) – kniha má přes 300 stran. Millar dělí příběh na tři čtyřsešitové části  - Down Among the Dead Man, Venomous a The Last Stand. První víceméně popisuje události zmíněné výše – boj s Goblinem, únos atp. Končí poté velkou bitvou s Electrem a Vulturem, kdy Spidey končí v nemocnici a od smrti ho zachrání jen zásah staré známe. Druhá část Venomous je pro Marvel universe docela klíčová. Jak už název napovídá, děj se bude točit kolem Venoma. Eddie Brock má rakovinu a zbývá mu šest týdnů života. V kině zrovna viděl Umučení Krista a rozhodl se kát se za své hříchy – uspořádá aukci (které se zúčastní většina superpadouchů a šéfu podsvětí), kde draží svého symbionta. Co to má společného s Kristem? Peníze půjdou na charitu ;-).  Nebudu tu spoilovat, stačí říct že nový Venom má jediný cíl – zabít Spider-Mana. =). Poslední část je pak velkolepé akční finále. Konečně se objevuje tajemný únosce„ a odhalí Petrovi krutou pravdu a zároveň jistý ďábelský plán „muže za oponou“.  Na Spideyho čeká důležité rozhodnutí a morální dilema… Všechny tři části vyšly v jedné HC knize pod jménem „Spider-Man“ (krapet podivné, ale budiž) nebo ve třech paperbaccích.
         
      Miller v této knize přichází se silným příběhem. Přináší spoustu klasických padouchů, kteří však nejsou černobílé figury a čtenář chápe jejich motivy. Osborn je ukázkovej psychopat , Elektro nasranej cholerik atp.  Scénáristicky pak pěkně střídá akci a scény z „civilního života“. Vše je vyváženo a nic by člověka nemělo štvát. Millar dává rány motivu tajné identity a koná razantní změny v Spideyho životě. Vzhledem k tomu, že jde o řadu pro dospělejší, docela se tu i umírá (aneb proč by superpadouši měli brát ohled na civily, že?).  Po této sérii Millar Spideyho definitivně opustil, série šla do kytek a skončila tím, že se přejmenovala na Sensational Spider-Man.                 


Pokud bych se měl zmínit o kresbě má ji na starosti Terry Dodson a v pár sešitech Frank Cho. Je vcelku příjemná a osobitá, fajn změna po Romitovy.
Verdikt: Pokud jste Spideyho fanoušci, tenhle příběh by Vám rozhodně neměl ujít. Akce, napětí, klasičtí padouši v novém světle, razantní změny… Millar prostě umí.

9/10

pátek 11. února 2011

Civil War – na čí straně jsi?

Pokud se tu v budoucnosti chceme bavit o novějších marveláckých řadách, je nutno začít u události která velmi výrazně ovlivnila Marvel Universe. U Civil War (v překladu Občanská válka). Nejedná se o první masivní crossover (před ní byl například House of M), spoustě hrdinům však změnil životy a připravil půdu pro nové události  + jeho důsledky můžeme vystopovat až do konce Dark Reign. A bude se spoilovat – a hodně! Původně jsem to chtěl napsat čistě jako nespoilovací recenzi, ale moc to nejde. Pokud se mám na konci zmínit o důsledcích, musím prostě zmínit co a jak bylo – pustím se tedy do jakéhosi převyprávění děje. Čtěte proto na vlastní nebezpečí... O co tedy jde?     <br> <br>                                                                                 Civil War (dále jen CW) je šestidílná minisérie od Marka Millera (Ultimates, Kick-Ass). Ta mapuje hlavní příběhovou linku celého eventu, o osudech jednotlivých hrdinů se pak dočítáme v jejich vlastních řadách (Amazing Spider-Man, Wolverine, Fantastic Four, Iron Man, New Avengers atp.). Z tohoto výčtu je jasné, že se do ní zapojují všichni známí hrdinové, a že je event opravdu rozsáhlý dokazuje i řada one-shotů. Všechny sešity pak mají jednotný (a vcelku pěkný) design obálek. Dost bylo úvodních řečí, pusťme se do recenze Millarovi série.
       Vše začíná vcelku nevině ve městě Stamford. Superhrdinský tým New Warriors tu točí reality show a chystají se v přímém přenosu zneškodnit tým superpadouchů. Jenže… Jenže New Warriors mají do profíků daleko a akce se krapet zvrtne. Jeden ze záporáků – Nitro – udělá velké BUM, což má za následek 612 mrtvých. Nitro se s tím prostě nes*re. A jelikož New Warriors vše natáčeli, Amerika to má pěkně z ruky. A lidem se to nelíbí. Hodně nelíbí. Začínají protestovat a a padají otázky jako „Komu se ti zatracení superhrdinové zodpovídají?“ „Proč si můžou dělat co chcou?“ „Proč prostě nepracují pro vládu?“ (rozlícený dav například napadne Johnyho Storma, který skončí v nemocnici). A vláda na nic nečeká a začíná připravovat zákon o povinné registraci superhrdinů. A tím to všechno začne…  Stručně řečeno, každý superhrdina se musí zaregistrovat, odhalit svou totožnost a začít pracovat pro vládu. Nepodepíše -> je mimo zákon a jde po něm SHIELD + registrovaní hrdinové. Toto se vztahuje i na superpadouchy – ti co se zaregistrují dostávají novou šanci a vláda si je v programu a Thunderbolts (zatím v tajnosti) trénuje k obrazu svému. Z tohoto shrnutí je vcelku jasné, o čem v sérii půjde. Jsou hrdinové, kterým se zákon líbí (v jejich čele je Tony Stark) a nelíbí (ty vede Captain America). A tyto dva tábory bojují proti sobě, jednotliví aktéři mění strany a celkově jde o veselou melou.
      První klíčovou událostí je odhalení Spider-Manovi totožnosti. Čtete správně – Peter Parker se po čtyřiceti letech odmaskuje a bojuje za „Pro“ stranu. O tom, co ho k tomu vedlo pojednává řada Amzing Spider-Man a tak moc už spoilovat nechci (zvlášť když je šance, že to za pár let vyjde u nás ^^ ). Druhým důležitým okamžikem je první bitva „Pro“ a Proti“ strany ve staré chemičce. Skoro všechny pak šokuje příchod Thora. Ten má být tou dobou mrtvej (Thora nečtu, neznám detaily), ve skutečnosti je to však klon, kterého vytvořilo hlavní trio myslitelů „Pro“ strany – Pym, Richards, Stark. Severský bůh bez zbytečných keců zabíjí Goliatha a chystá se i na zbytek „nepřátel“.  Jsou však zachráněni Sue Richrdsovou, která vzápětí opouští manžela a mění stranu. Sled událostí  k tomuto rozhodnutí přiměje i Spideyho. To se Starkovi samozřejmě nelíbí a vysílá po něm vládou řízené superpadouchy. A ti by kupodivu pavouka zabili, nebýt… Punishera (další populární hrdina narván do série). Frank se přidává do konfliktu z jediného důvodu – vláda najímá superpadouchy.                                                                                                                                      Pokud to zkrátím, vše končí závěrečnou megabitkou. V ní je opět pár ne moc výrazných postav zabito (Typeface) a rozflákáno spoustu budov/aut/věcí kolem. Když si Captain America uvědomí co svým chování způsobil, vzdává se a ostatní „Proti“ hrdinové prchají. Zatčením Capa a triumfem „Pro“ strany kniha končí, změny však začínají.
      Přeci jen se pokusme o nějakou formu kritiky. CW má (alespoň pro mě) zajímavé téma. Čtenář se dle motta „Whose side are you on?“ (Na čí straně jsi?) ztotožní s jednou grupou a té fandí.  Tato základní myšlenka je bohužel v praxi krapet narušena, že je „Pro“ strana vykreslována jako banda záporáků a populární postavy se kumuluje na „Proti“ straně (ale osobně jsem byl celou dobu věrný těm „Pro“ ).  Spousta věcí okolo postav je tu navíc jen naťuknuta a to čtenáře nutí kupovat a číst si i další série (minimálně Spideyho). Konec pak na mě působí tak nějak uměle. Chápu, že nějakým výsledkem to skončit muselo… ale tohle mi zrovna moc nesedlo. Kresbu upřímně nikdy moc neřeším, líbila se mi. Tempo je svižné a myslím, že se dokáže zorientovat i čtenář, který si přečte jen tohle ( i když bude o spoustu věcí ochuzen).

8/10

Důsledky
        Možná ta nejzajímavější část celého eventu =). Takzvaný CW Aftermatch. A tady se bude spoilerovat opravdu vydatně, takže máte poslední šanci přestat číst. Nejprve se podíváme na ty nejdůležitější věci. Tony Stark se stal miláčkem Ameriky a vedoucím SHIELDu. Captain America takové štěstí neměl. Když ho vedly k výslechu, zabily ho (aspoň tehdy si to všichni mysleli). Začaly fungovat dva Avangers týmy – New Avengers (složený z hrdinů mimo zákon) a Mighty Avengers (tým složený Starkem).  Vláda ustanovila tým Thunderbolts, který má „lovit“ neregistrované superhrdiny.  Stark s Pymem přišly s nápadem „Fifty states Initiative“ – tým superhrdinů v každém americkém státě – začala vycházet nová výborná série Avengers: The Initiative, na kterou se tu v budoucnu určitě podíváme. O tom, že odhalení své identity světu a postavení mimo zákon není sranda, se Peter Parker přesvědčí ve chvíli, kdy Kingpinův sniper zasáhne tetu May. Začíná Spideyho „Back in Black období“ a ukončení Straczynského éry v „One More Day“. A mohli bysme pokračovat… Jak vidíte, po CW nezůstal kámen na kameni.  Marvel se začal ubírat cestou k Bendisově Secret Invasion… Ale o tom až někdy příště.

pondělí 7. února 2011

Úvodem

Vítám Vás na mém blogu Thunderbolts Mountain,

cílem je publikovat zde recenze na komiksy - jak na ty co vychází u nás, tak i na US produkci, která mně nějakým způsobem zaujala. Tímto úvodem bych se i představil. Je mi 20 a jsem čtenář/fanoušek/sběratel komiksů. Nejradši mám superhrdisnké komiksy a jsem Marvelák. Děsně se nekamarádím s IT, takže s tímto blohem patrně nějakou dobu povedu válku, než pochopím co a jak ^^.